Ako si vybrať interiérové dvere?

Ako si vybrať interiérové dvere?

Ako si vybrať interiérové dvere?

Dvere sú dôležitou súčasťou interiéru. Mohli by sme povedať, že sa bez nich nedá fungovať, hoci pri prerábaní sú často činnosťou, ktorú robíme ako poslednú. Avšak, na dvere by sa malo myslieť už pri začiatkoch rekonštrukcie. Premyslieť technické a dispozičné možnosti. Ide totiž o dlhodobú investíciu vo vašom bývaní.

Ako si vybrať interiérové dvere?

1. Výplň dverí

  • dierovaná drevotrieska (dvere sú ťažšie, izolujú lepšie hluk, majú dlhú životnosť a sú mohutné),
  • plná drevotrieska (ide zvyčajne o špeciálne dvere, ktoré sú aj cenovo drahšie),
  • voština (ľahká, cenovo dostupná, vhodná do interiéru, v ktorom nie sú dvere namáhané).

2. Povrch dverí

Vyberajte na základe toho, kam dvere umiestnite. Povrch dverí môžu tvoriť fólie, ktoré sú štandardné a najlacnejšie, vhodné najmä pre nenáročného klienta laminát, ktorý je podobný drevu, zvládne aj vaše zlatíčko (zvieratá a deti) a pomerne ľahký je aj na udržiavanie. Zvoliť môžete ešte dyhu alebo masív ten vytvára dojem luxusu a vydrží dlhé roky. Ďalšou možnosťou je lak. U týchto lakovaných úprav je výsledkom najkvalitnejšia povrchová úprava dverí. Dokonca má neobmedzenú životnosť, odolnosť voči vlhkosti a vysokým teplotám.

3. Farba dverí

Vo všeobecnosti by sme mohli povedať, že je dobré dvere ladiť s farbou nábytku alebo farbou podlahy. Každopádne zo skúsenosti môžeme povedať, že farba dverí sa odvíja práve od vášho vkusu. U nás je najpredávanejšou farbou dverí biela, pretože sa ľahko kombinuje s akýmkoľvek nábytkom či podlahou. Príkladom sú dvere HANÁK MILANO.

Vyberať si však môžete aj drevodekory, ktoré viete skvelo ladiť ku nábytku. Obľúbené sú aj sklenené dvere, ktoré sú trendové. Bodaj by aj nie. Krásne presvetlia priestory. A dokonca netreba, aby bolo celosklenené, ale iba so sklenenými výplňami. Skvelým príkladom presklených dverí sú dvere HANÁK SPIRIT, sklenené dvere HANÁK FLY alebo aj otočné sklenené dvere.

4. Smer otvárania dverí

Pred tým než si vyberiete dvere je potrebné vedieť aj to, či by malo byť otváranie do pravej alebo do ľavej strany. Dvere sa musia otvárať vždy smerom k vám. Ak máte pánty po pravej ruke, tak dvere sú pravé. Ak ich máte po ľavej ruke, tak dvere sú ľavé.

My máme radi aj reverzné otváranie. Sú to dvere, ktoré sa otvárajú v opačnom smere, teda do zárubne. Reverzné dvere majú estetické hľadisko, pretože umožňujú docieliť jednotnú roviny dverí so stenou. Rovnako tak sú aj bezpečnostné, lebo nehrozí otvorenie dverí napríklad do úzkej chodby.

Zároveň však tiež môžete zvoliť dvere posuvné – na stenu, alebo do stavebného puzdra  (najvyžívanejšie, nakoľko je to moderné a ušetrí v priestore miesto) , dvojkrídlové dvere alebo skladacie.

5. Zárubne

Súčasťou každých dverí sú zárubne. Hrúbka zárubne je určená hrúbkou steny vrátanie omietok a obkladu. Vyrábajú sa ako:

  • oceľové resp. kovové,
  • obložkové, resp. renovačné – obloženie kovovej zárubne,
  • bezfalcové (dvere, ktoré spolu s dverami zapadnú a vytvoria jeden hladký celok bez rušivých viditeľných pántov),
  • bežné (polodrážkové) zárubne,
  • skryté.

6. Rozhoduje aj to, o akú miestnosť ide

Pri izbách je dôležité myslieť na to, že dvere by mali izolovať zvuk. V niektorých miestnostiach však treba myslieť aj na termodvere (ako napr. pri pivniciach). Taktiež aj do kúpeľne je vhodné umiestniť dvere, ktoré sú odolné voči vlhku.

7. Nezabudnite na detaily

Vhodne zvoľte aj pánty – viditeľné alebo skryté a kľučky. Tie môžu mať štítové alebo delené kovanie (s rozetou). V konečnom dôsledku je to hlavne estetická záležitosť a záleží teda najmä na tom, čo sa vám páči. Na výbere kľučiek so zákazníkom si dávame veľmi záležať, ako hovoríme je to šperk na dverách. Koniec koncov, sú aj lacnejšie varianty kovania, no je to na dverách to, čo je najviac mechanický zaťažované , tak by sa mali zvoliť kvalitnejšie.

Ak by ste s výberom dverí potrebovali pomôcť, tak nás kontaktujte. Radi vám pomôžeme.

Zdieľajte s priateľmi