Dokonalé Vianoce tvoria detaily. Zmeňte váš domov na rozprávku

Dokonalé Vianoce tvoria detaily. Zmeňte váš domov na rozprávku

Dokonalé Vianoce tvoria detaily. Zmeňte váš domov na rozprávku

Vianočné sviatky sa už blížia a ich atmosféru vnímame už ozaj všade – na uliciach, vo výkladoch i v televízií. Aj váš domov by ste počas sviatkov mali mať pripravený. Inšpiráciu môžete nájsť aj v prírode. Ako vykúzliť dokonalú vianočnú výzdobu u vás doma?

Vianočný stromček je základ

K Vianociam neodmysliteľne patrí stromček. Ten si môžete ozdobiť podľa svojich predstáv, tak aby sa vám hodil do miestnosti. Aké máte možnosti? Dnes už priam neobmedzené. Zvoliť si môžete živú jedličku alebo umelý stromček. Živý stromček vám dokonca interiér krásne prevonia, zatiaľ čo umelý stromček môžete použiť aj ďalší rok. Sú veľmi praktické a navyše si ich môžete zaobstarať aj v iných farbách.

No to nie je všetko. Kreativite sa medze nekladú. Vianočný stromček môžete mať aj drevený. Buď si ho vyrobíte z pekne opracovaného dreva sami, alebo si ho už takýto kúpite. Dokonca mnoho ľudí stavia už i stromček vytvorený z kníh.  

Samostatnou kapitolou pri vianočnom stromčeku je jeho zdobenie. Medzi tradičné farby Vianoc patrí biela, červená, kráľovská modrá, strieborná, zlatá a zelená, no množstvo ľudí uprednostňuje aj prírodné materiály, napr. ozdoby z dreva.

Stromček by mal ladiť s výzdobou celého vášho príbytku. Rovnako by mal zapasovať aj do vášho interiéru. Ozdoby a dekorácie preto vyberajte tak, aby boli v súlade so štýlom vášho domu či bytu. K rustikálnemu štýlu sa najlepšie hodia prírodné materiály či retro ozdoby, škandinávsky štýl zase zvládne väčšiu prezdobenosť i viacero farieb.

Sviatočný obrus dokáže zázraky

Pokiaľ máte radi jednoduchosť, pri výzdobe sa stačí zamerať len na niekoľko doplnkov, ktoré zútulnia váš domov. Klasikou, ktorú za nevyhnutnosť pokladali už aj naše staré mamy, je sviatočný obrus. Či už bude čisto biely alebo s vianočným motívom, nemal by chýbať ani u vás. Pokiaľ zainvestujete do kvality, bude vás tešiť ešte dlhé roky.

Vianočné doplnky dotvárajú atmosféru

Atmosféru Vianoc môžete podčiarknuť aj doplnkami, ktoré budú k sebe ladiť. Zvoľte si farby, v ktorých sa bude vaša výzdoba niesť a nakúpte si aj vázy či svietniky. Peknou dekoráciou sú taktiež medovníkové domčeky. Prípadne aj samotné medovníčky, ktoré môžete použiť ako vianočné ozdoby.

Myslite aj na prírodné materiály

Množstvo vianočných dekorácií, ako napríklad adventný veniec, si viete vyrobiť doma sami. Použiť môžete šišky zo stromov, ihličie alebo rôzne sušené bobule. Váš domov bude vďaka vami vyrobeným dekoráciám originálny. Sviatočný šmrnc im môžete dodať zlatým či strieborným sprejom, ktorým podčiarknete ich prirodzenú krásu. Pokiaľ si však na výrobu dekorácií netrúfate, môžete si ich zakúpiť. Tie prírodné zoženiete v takmer každom kvetinárstve alebo na tržnici.

Ihličie nemusí byť len súčasťou stromčeka či adventného venca. V čase Vianoc ním môžete nahradiť kvety vo váze a dozdobiť ich ozdobami na stromček či sladkosťami. Pre najkrajšie sviatky roka sú typické aj niektoré vianočné rastliny. Veľmi obľúbená je vianočná hviezda, niektorými nazývaná aj vianočná ruža. Ľahko ju spoznáte vďaka sýtočerveným okvetným lístkom.

Vianočné svetielka sú už čerešničkou na torte

K čarovným Vianociam neodmysliteľne patria aj svetielka. Niektorí ľudia ich vešajú na stromček, iní na záclony či na parapet. Rozhodnutie je len na vás. Pokiaľ nepatríte medzi milovníkov  svetielok, dozdobte svoj domov sviečkami. Tie vytvoria pokojnú atmosféru a navyše interiér krásne prevoňajú.

Vianoce sú najmä o atmosfére – byť na Vianoce spolu s rodinou, navštíviť blízkych a oddýchnuť si. Veríme, že si domov krásne vyzdobíte. Prajeme vám krásne vianočné sviatky!

Zdieľajte s priateľmi